Pozycja MZK na rynku komunikacji miejskiej Pozycja MZK na rynku komunikacji miejskiej

MZK jest jednym z dwóch największych – obok PKS Bielsko-Biała S.A. – przewoźników stolicy regionu Podbeskidzia, a w zakresie komunikacji miejskiej pełni rolę wiodącą. Niezależnie od MZK i PKS na tym rynku działa także kilkunastu przewoźników prywatnych, wykonujących przewozy lokalne (dowozy do pracy w zakresie ponadregionalnym) oraz PKP Przewozy Regionalne
Sp. z o.o., Śląski Zakład Przewozów Regionalnych. W roku 2017 łączna praca przewozowa MZK wyniosła 7.880.331 wozokilometrów (wkm).

Sieć komunikacji zbiorowej w Bielsku-Białej obejmuje 46 linii autobusowych: 38 linii miejskich, 6 linii podmiejskich (w kierunkach: Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Jasienica i Wilkowice) oraz 2 linie nocne.
Łączna długość linii komunikacyjnych MZK, na koniec 2017 r. wyniosła 518,2 km.

Od kilku lat w branży komunikacji miejskiej obserwuje się spadkowy trend wielkości przewozów. Zjawisko to nie ominęło też Bielska-Białej. Ze zdefiniowanych przyczyn tego spadkowego trendu należy tu przedstawić dwie najważniejsze. Pierwsza
to dynamiczny wzrost motoryzacji indywidualnej, związanej z faktem, że samochód osobowy przestał być już dla wielu Polaków przedmiotem luksusu. Dzisiaj jest on często narzędziem pracy lub realizacji weekendowego wypoczynku. Nie bez znaczenia jest też duże zainteresowanie Polaków komunikacją indywidualną, po latach zastoju w tym zakresie. Druga przyczyna ma podłoże demograficzne i wynika z malejącej liczby mieszkańców miasta oraz rosnącej grupy osób w wieku poprodukcyjnym.

W 2017 r. usług przewozowych MZK skorzystało:
a) 15 731 366 pasażerów (wg sprzedanych biletów),
b) 26 075 820 pasażerów (wg wyliczeń prowadzonych autobusami wyposażonymi w urządzenia do automatycznego zliczania pasażerów).


wykonanie : WizjaNet
formularz kontaktowy strona główna do góry kontakt kontakt z nami kontakt prezentacja