Informacje dla osób niepełnosprawnych Informacje dla osób niepełnosprawnych

Autobusy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych
Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej, realizując ustaloną Politykę Firmy, prowadzi szereg działań na rzecz likwidacji barier utrudniających przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym i starszym oraz matkom z dziećmi w wózkach, jak również innych osób, które z jakiegokolwiek powodu mają trudności w poruszaniu się.
Zakład dysponuje 70 autobusami niskopodłogowymi (tj. 53,03% ogółu taboru), z niskimi, bezstopniowymi wejściami, co umożliwia wygodne wsiadanie i wysiadanie wszystkim Pasażerom bez względu na wiek.
Przykłady autobusów MZK dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wszystkie niskopodłogowe autobusy MZK są wyposażone w specjalną platformę, ułatwiającą wprowadzanie lub wyprowadzanie wózka inwalidzkiego, obsługiwaną przez kierowcę autobusu na wezwanie niepełnosprawnego Pasażera. Dodatkowo np. autobusy Solaris Urbino 12 II i III generacji oraz  Mercedesy typu O 530 K Citaro, O 530 Citaro i Conecto LF są wyposażone w pasy bezwładnościowe, zabezpieczające wózek osoby niepełnosprawnej.

Tablice elektroniczne
Mając na uwadze potrzeby osób niedowidzących lub krótkowzrocznych MZK sukcesywnie wyposaża autobusy w tablice elektroniczne, wyraźnie wyświetlające informacje o numerze i trasie obsługiwanej przez dany autobus linii. Wg stanu na czerwiec 2012 r. prawie 100% autobusów MZK w Bielsku-Białej zostało już wyposażonych w elektroniczne tablice informacyjne.

Busy na telefon, wynajmowane dla osób niepełnosprawnych
Dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które z różnych przyczyn nie mogą korzystając z autobusów liniowych MZK oferuje przewozy indywidualne dwoma samochodami Volkswagen Bus, wyposażonymi m.in. w windy załadunkowe.
Kierowcy busów gwarantują bezpieczny odbiór spod drzwi mieszkania i dowóz do miejsca docelowego. W razie konieczności przemieszczania się po schodach istnieje możliwość wykorzystania urządzenia ułatwiającego łatwy wjazdy i zjazd, które znajduje się na wyposażeniu busa. Koszt przejazdu wynosi 3,60 zł netto (+8% VAT) za jeden wozokilometr.
W koszty nie wlicza się:

  • dojazdu do Pasażera;
  • załadunku;
  • oczekiwania do 0,5 godziny;
  • powrotu busa do MZK.

Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie:
Wynajem autobusów i pojazdów dla osób niepełnosprawnych.

Rozkład jazdy autobusów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych
Kursy autobusów, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, oznaczone są w rozkładzie jazdy literą "i".
Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/main.htm

Ulgi dla korzystających z usług MZK w Bielsku-Białej 
Pasażer niepełnosprawny jest uprawniony do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów. Szczegółowe informacje na ten temat  
można znaleźć w stosownych Uchwałach Rady Miejskiej Bielska-Białej dot. opłat za przewozy osób i bagażu pojazdami komunikacji miejskiej. Wspomniane uchwały są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

     


wykonanie : WizjaNet
formularz kontaktowy strona główna do góry kontakt kontakt z nami kontakt prezentacja