Informacje dla osób niepełnosprawnych Informacje dla osób niepełnosprawnych

Autobusy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych
Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej, realizując ustaloną Politykę Firmy, prowadzi szereg działań na rzecz likwidacji barier utrudniających przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym i starszym oraz matkom z dziećmi w wózkach, jak również innych osób, które z jakiegokolwiek powodu mają trudności w poruszaniu się.
Zakład dysponuje 122 autobusami niskopodłogowymi (ok. 90% ogółu taboru), z niskimi, bezstopniowymi wejściami, co umożliwia wygodne wsiadanie i wysiadanie wszystkim Pasażerom bez względu na wiek.


Przykłady autobusów MZK dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wszystkie niskopodłogowe autobusy MZK są dostosowane do potrzeb osób ograniczonych ruchowo (głównie niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i osób starszych), tzn. posiadają:
- niską podłogę na całej długości, bez dodatkowych stopni wejściowych przy drzwiach oraz bez progów poprzecznych wewnątrz oraz układ przyklęku umożliwiający obniżenie podłogi pojazdu do wysokości chodnika na przystanku;
- specjalną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wyposażoną w urządzenia przytrzymujące i zapewniające stabilność wózka inwalidzkiego oraz w przycisk sygnalizujący kierowcy zamiar opuszczenia autobusu przez niepełnosprawnego pasażera.

Tablice elektroniczne
Mając na uwadze potrzeby osób niedowidzących lub krótkowzrocznych wszystkie autobusy MZK sa wyposażone w tablice elektroniczne, wyraźnie wyświetlające informacje o numerze i trasie obsługiwanej przez dany autobus linii.

Busy na telefon, wynajmowane dla osób niepełnosprawnych
Dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które z różnych przyczyn nie mogą korzystając z autobusów liniowych MZK oferuje przewozy indywidualne samochodami typu bus, wyposażonymi m.in. w windy załadunkowe.
Kierowcy busów gwarantują bezpieczny odbiór spod drzwi mieszkania i dowóz do miejsca docelowego. W razie konieczności przemieszczania się po schodach istnieje możliwość wykorzystania urządzenia ułatwiającego łatwy wjazdy i zjazd, które znajduje się na wyposażeniu busa. Koszt przejazdu wynosi 4 zł netto (+8% VAT) za jeden wozokilometr, jednak nie mniej niż 12 zł netto (+8% VAT).
W koszty nie wlicza się:

  • dojazdu do Pasażera;
  • powrotu busa do MZK.

Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie:
Wynajem autobusów i pojazdów dla osób niepełnosprawnych.

Rozkład jazdy autobusów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych
Kursy autobusów, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, oznaczone są w rozkładzie jazdy literą "i".
Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/main.htm

Ulgi dla korzystających z usług MZK w Bielsku-Białej 
Pasażer niepełnosprawny jest uprawniony do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów. Szczegółowe informacje na ten temat  
można znaleźć w stosownych Uchwałach Rady Miejskiej Bielska-Białej dot. opłat za przewozy osób i bagażu pojazdami komunikacji miejskiej. Wspomniane uchwały są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.wykonanie : WizjaNet
formularz kontaktowy strona główna do góry kontakt kontakt z nami kontakt prezentacja