Kolejne Mercedesy dla pasażerów MZK w Bielsku-Białej Kolejne Mercedesy dla pasażerów MZK w Bielsku-Białej

6 grudnia 2011 r. w MZK w Bielsku-Białej uroczyście wprowadzono do eksploatacji 14 autobusów marki Mercedes- Benz, tym razem: 10 szt. 12-metrowych, typu Conecto LF oraz 4 szt. 18-metrowych, typu O 530 G Citaro.
Ich dostawa jest częścią projektu pn. „Zakup nowoczesnych autobusów przyjaznych dla środowiska naturalnego, poprawiających jakość transportu publicznego w Bielsku-Białej", współfinansowanego w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.Bez wątpienia są to autobusy „z najwyższej półki”, nowoczesne i pod wieloma względami innowacyjne technologicznie. Producent dla zapewnienia ich trwałości, całą metalową konstrukcję nadwozia, poszycie oraz klapy zabezpieczył metodą katodowego lakierowania zanurzeniowego. Kataforeza, to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie proces elektrochemiczny, stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, gwarantujący skuteczną ochronę antykorozyjną pojazdu przez długie lata.
Z podzespołów Mercedesów na szczególną uwagę zasługują silniki wysokoprężne o mocy 260 kW w autobusach przegubowych i 210 kW w autobusach 12-metrowych spełniające normy EURO5 i EEV emisji spalin.
Aby uzyskać tak niską emisję zanieczyszczeń w układzie napędowym zastosowano wtrysk płynu AdBlue, który zmniejsza poziom tlenków azotu i cząstek stałych w wydalanych spalinach.
Dla wygody pasażerów, szczególnie tych ograniczonych ruchowo, podłoga jest płaska, pozbawiona stopni na całej długości i dodatkowo obniżana w czasie postoju na przystankach.
Wnętrze autobusu jest izolowane akustycznie i cieplnie, dobrze wentylowane i ogrzewane, a także nadzorowane przez system monitoringu wizyjnego umożliwiający wykonywanie nagrań video z kamer odpowiednio rozmieszczonych w pojeździe.
Nowością w tych pojazdach są zamontowane urządzenia do automatycznego zliczania pasażerów z funkcją rozróżniania pasażerów wsiadających i wysiadających. Umożliwiają one dokładne badanie potoków pasażerskich na liniach komunikacyjnych.
Kierowcy, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pasażerów mają znakomite warunki pracy. Wygodny, regulowany fotel, klimatyzację kabiny kierowcy, przejrzysty wyświetlacz, układ hamulcowy wspomagany dodatkowo przez retarder skrzyni biegów i kontrolowany przez system EBS to tylko niektóre z zastosowanych w tych autobusach rozwiązań.
Zakup nowych autobusów, w tym pozyskanie na ten cel środków unijnych, nie byłby możliwy bez przychylności Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Radnych Miejskich oraz wsparcia ze strony pracowników Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, za co wyżej wymienionym składamy podziękowania.

« powrót


wykonanie : WizjaNet
formularz kontaktowy strona główna do góry kontakt kontakt z nami kontakt prezentacja